Bez kategorii

Compliance officer – Kto to?

Spis treści

  • Kim jest Compliance Officer?
  • Niezbędne kwalifikacje Compliance Officer
  • Zakres obowiązków Compliance Officer
  • Jak brzmi Compliance Officer po polsku

Kim jest Compliance Officer?

Compliance Officer to osoba, która czuwa nad całością compliance w organizacji. Officer Compliance powinien mieć wykształcenie prawnicze lub ekonomiczne, a oprócz tego posiadać wiedzę biznesową. Dobra znajomość otoczenia biznesowego oraz specyfiki konkretnej firmy, pozwala na sprawne zarządzanie występującymi tam ryzykami oraz ich dostrzeganie i wychwytywanie.W każdej branży konieczne jest przestrzeganie odpowiednich procedur a to zapewni coraz bardzij popularny zawód – Officer Compliance. Zarządzanie zgodnością ma charakter zarówno interdyscyplinarny jak i wieloaspektowy, dlatego wykonywanie funkcji Officera Compliance możemy powierzyć jedynie osobie spełniającej określone wymogi i posiadającej odpowiednie kwalifikacje.

Praca Officera Compliance polega przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka braku zgodności działań przedsiębiorstwa z regulacjami prawnymi i normami, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji.

Jakie kwalifikacje powinien mieć compliance officer?

Jest to zawód bardzo wymagający. Zatrudniony na takim stanowisku powinien umieć współpracować z innymi ludźmi oraz musi posiadać odpowiednie wykształcenie i wiedzę.

Officer Compliance powinien mieć wykształcenie prawnicze lub ekonomiczne, a oprócz tego posiadać wiedzę biznesową. Dobra znajomość otoczenia biznesowego oraz specyfiki konkretnej firmy, pozwala na sprawne zarządzanie występującymi tam ryzykami oraz ich dostrzeganie i wychwytywanie.

Pracę na stanowisku Oficera Compliance można porównać do “wewnętrznego policjanta”, dlatego wymaga ona także tzw kompetencji miękkich, które doskonale się sprawdzą podczas wprowadzania polityki compliance, planowania szkoleń, nadzorowania przepływu informacji, przeprowadzania wewnętrznych kontroli oraz podczas współpracy z organami nadzoru.

Zakres obowiązków

W zakres obowiązków Compliance Officer wchodzi uporządkowanie, monitoring, kontrola i przewidywanie ryzyka w firmie. Taka osoba powinna dbać o ochronę danych osobowych i o właściwe przestrzeganie procedur postępowania z informacjami poufnymi. Dodatkowo osoba zatrudniona w compliance troszczy się również o unikanie konfliktu interesów, przeciwdziała mechanizmom korupcyjnym w przedsiębiorstwie, przeciwdziała praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, weryfikuje przestrzeganie prawa w zakresie zawieranych umów, a także stanowi nadzór nad zgodnością działalności z prawem, sprawuje nadzór nad zgodnością z prawem działalności budżetowej (VAT, podatek dochodowy), Współpracuje z kancelariami prawnymi, które oferują instytucjom finansowym audyt prawny oraz opracowują poszczególne procedury w firmie. Pełni doradztwo w zakresie stosowania nowo wprowadzanych oraz obowiązujących przepisów prawa i standardów rynkowych dla jednostek organizacyjnych.

Zatrudnienie specjalisty na stanowisku Officer Compliance będzie potrzebne coraz częściej, ponieważ organizacje działają w bardzo niepewnym otoczeniu biznesowym. To sprawia, że szukają osoby, która będzie stała na straży zgodności decyzji czy działań organizacji z prawem.

Działalność Officera Compliance może uchronić firmę przed tak poważnymi konsekwencjami jak sankcje finansowe czy karne dla członków organów zarządzających, utrata reputacji oraz zaufania klientów czy inwestrów. Ugruntowana i profesjonalna kultura compliance przyniesie długofalowe korzyści związane z umacnianiem wizerunku przedsiębiorstwa na rynku, podwyższaniem jego wartości, lojalnością partnerów biznesowych i pracowników, jak również konkurencyjnością.

Compliance Officer po polsku

Compliance officer po polsku to po prostu “specjalista ds. zgodności”. Mimo istnienia polskiej nazwy częściej stosuje się nazwę angielską.